Квас

<< < (3/8) > >>

Sunshinе and love:
Сухари(Бейк Ролс)
 :_ (51):
Нещо любимо и вкусно.
Нужно ни е тесто за хляб за предпочитане от бяло брашно , но в него слагаме повече слънчоглед ,сусам ,овесени ядки,зародиш, подправки на вкус , кога е втасало, слагаме и сол , повече , понеже това тесто носи на сол.Правим си франзелки , след това ,ако останат , след ден или два , ги нарязваме на тънко като Бейк Ролс кръгчета и слагаме във фурната да изсъхнат или да се запекат, леко.СПОРЕД ВКУСА НИ , стават хрупкави и вкусни , може да се ползват и за някои салати, ако харесвате.
По-подобен начин се правят и от мая.
Идеята е да има семена вътре и отгоре на франзелката , за да може кога се запече , да има приятен вкус.
Надявам се, да съм полезен на някои или поне да запаля някой с кваса.  :sendlove

Мечтание:
 Здравей Sunshinе! :clanze:
Приветствам те за темата! Аз съм от хората ,които обожават да месят хляб ,а и много обичам да си го ям.Така че, ше те следя и чета с  голям интерес и определено  ще се възползвам от опита и знанията ти.Преди няколко години започнах да си меся  пълно-зърнест хляб. След като ми попадна статията за маята сметнах ,че е време  да пробвам и с  квас.Опитът ми се оказа  неуспешен и  реших,че ще бъде по-добре да си купувам квасен хляб /от лимец на Слънце и луна/,от колкото да си го приготвям,тъй като по този начин ще намаля и  консумацията ,че съм пристрастена.Щом има хляб , салата  и плодове,друга храна не ми е нужна.
Та от няколко седмици отново започнах да си отглеждам квас  и да меся с него хляб от ръж + спелта. Резултатът не винаги се много добър , ама аз си го  хапвам  с удоволствие.
Все още се уча да  усещам кваса,затова не съм имала смелост да експериментирам.Може би скоро да се престраша , с някоя от твоите рецепти.
В мое лице имаш съмишленик.
Дерзай! :palec:

Sunshinе and love:
Мечтание благодаря  :ssm4:
 :_ (47):
За тази храна за която говориш , мммм и аз съм пристрастен към нея.  :angel: Но, най вече към плодове.
Ами с кваса , не всеки успява.За мен трика е в това ... захвани квас.Кога е активен сложи(сложи, повече или всичкия , само малко си остави) го и замеси тесто от бяло брашно и една шепа кафяво , по-избор.
Замеси тесто в тенджера , голяма.Сложи малко мед , овесени ядки и го остави на топло или стайна температура.За час или повече премеси , ако е нужно сложи брашно  , да не лепка и да се меси.Така пак за час или повече и после го зарежи в тенджерата до сутринта.Да има място и то доста.
Кога правиш пауза за премесване , слагай малко брашно, върху омесеното тесто , и отгоре капака.
На сутринта премесваме с брашно(малко вода с мед 1ч.л) да е средно твърдо тесто.Оставяме за малко да поседи и оформяме , каквото си искаме.
И го слагаме във фурната на 30/40 градуса да втаса(малко вода за влажност в съд) , отгоре ръсим малко кафяво брашно и така за час.Аз правя така за втасване , слагам на 40 градуса и кога загрее спирам фурната.Нужно е да се вдигне поне от 3 до 5 пъти.Да по-някога, стига и до 5 пъти ...  :0150:
После съм описал , нужното за печене ...
Забравих за сол , нея е слагам на края , при последно премесване или отгоре ръся , при условие ,че мажа с вода ,ако слагам семена.Но това е нужно да е внимателно , по някога не става , понеже водата разваля втасването , но това зависи от човека.
 Успех и после да споделиш.  :hi:

Sunshinе and love:
Питки с квас
 :_ (69):
За тях , ни е нужно тесто за хляб.Може да добавим, каквото си искаме.Оформяме питки и слагаме мазнина в тавата.Оставяме да втаса и печем.
Всичко е описано , по-горе и процедурата е една.Тук , може да направим смес от бяло брашно и царевично.
С добавяне на яйце,к.мляко и др., съм нямал , положителен ефект.За п.мляко(или сухо) не знам , може и да се получи.
Всичко правя на око или усещане за самото тесто.
С мая или сода , кулинарните подвизи в питките ми са били повече и увенчани с успехи и овации от близките , но тука говорим за квас.  :0150:

krem:
Аз тук първо да се включа, че съм цяла зима на вълна хляб с квас :)
(копирам си писаното в друг форум, че ми е малко дълго)  :)

отдавна се каня да споделя моите приключения с кваса
от три месеца се забавлявам. реших се, забърках от вторият път и се захванах да пека. естествено по ред причини първите няколко пъти получих тухлички  сега, след като най после имам добри резултати, да споделя и аз.

първата ми грешка беше, че кваса ми не беше достатъчно силен и бълбукащ в момента на замесването, втората е, че от четете по разни блогове реших, че не му трябва месене (почти изобщо го разбрах) и третата недостатъчно време и топлина при втасването. също веднага се хвърлих на рецепти със 100% пълнозърнесто брашно, с ръжено, царевично, които май са за по-майстори

ето моята успешна рецепта.
първо открих безгрешен начин за активация на кваса - мед. истински суров неразреден мед. пробвала съм да добавям захар - бяла и кафява, но реакцията не е такава. от една лъжичка мед просто полудява.
и така правя си кваса в един голям 1.5 литров буркан, защото не искам да изхвърлям нищо и само добавям брашно и вода, като в деня на месенето буркана е на 2-3 пълен. преди месенето час-два по-рано захранвам и добавям лъжича мед. замесвам когато кваса е много активен и бълбукащ - когато го разбъркам и тръгва да се пени и бълбука и да се качва нагоре, като че ще кипне. замесвам тестото с вода, брашно, зехтин и сол. Слагам квас на око, доста, да има. Много се чудих за солта, защото ако не я добавя в началото не мога да си посоля хубаво после. Аз ползвам морска сол и реших, че разлика има и тя не пречи, защото примерно киселото зеле си втасва точно с морска сол, а бактериите са подобни. Замесвам хубаво, меся десетина минути докато стане еластично тесто и оставям завито с найлонова торбичка и кърпа на стайна температура (вечер спираме парното и не е над 20 градуса може би 18-20) цяла нощ. На сутринта пак го меся, поема още брашно и слагам семки, подправки, последният път сложих сушени домати и маслини и пак чаена лъжичка мед (за всеки случай). Слагам във формичката и във фурната на 50 градуса, завит или върху парното да втасва пак 2-3 часа. Последният път по тази технология за първи пат постигнах 100 % успех, като хлябовете бяха 50% бяло, 50 % пълнозърнесто брашно. Станаха пухкави и много бухнали, с много мехурчета и пружиниращи, почти като "уж пълнозърнестите" хлябове по магазините.
Тази седмица ще пробвам пак със 100% пълнозърнесто по тази технология и със 100 % бяло, защото искам да постигна бял хляб с квас, който са е пухкав като купения, за да го яде детето. Преди ядеше черен, напоследък не иска.

Правих катмите на Съншайн вече 4 пъти и получих пълно одобрение в къщи. Правя ги със 1/4 пълнозърнесто 3/4 бяло брашно, за да ги ядат всички в къщи и стават супер, правя ги тънки почти като палачинки. Супер са и с мед, и с домашно сладко и със сирене.
С тесто от квас правя и блат за пица и става супер, бухнал и много мек, също бурно одобрение в къщи. Пицата по същия начин сутринта си я слагам на блат в тавичката и така престоява до обяд, за да си бухне, слагам много домати от консерва, сушени домати, зехтин, маслини, малко сирене и кашкавал, риган и босилек и веднага мятам във фурната. Пека си я на 220 градуса докато стане готова, тъй като е доста модна откоре от доматите и не се изсушава много.

Сухарите на Сън от франзелките станаха просто вълшебни. Аз ги поръсих с риган, зехтин и морска сол и суших няколко часа на 50 градуса. Невероятно вкусни, с големия недостатък, че не можеш да спреш да ядеш :))

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница